Hosty (komputery) można adresować statycznie, czyli ręcznie wpisywać ich konfigurację sieciową. Natomiast serwer DHCP pozwala na automatyczne przydzielanie adresów IP, eliminując konieczność ręcznego konfigurowania każdego urządzenia w sieci. Dzięki serwerowi DHCP łatwo zarządzać dostępnymi adresami IP i konfiguracją sieciową urządzeń w sieci lokalnej.
PRZYGOTOWANIA. Dodaj maszynę wirtualną c:\sk\win-01 do VMware Workstation (z menu wybierz File / Open). Przywróć (Revert) maszynę wirtualną do migawki „Gotowa”.
OKABLOWANIE. Wykonaj restart do ustawień fabrycznych na routerze Mikrotik R1. Podłącz komputer fizyczny do switcha. Switch podłącz do routera R1. Do routera R1 podłącz internet. Jeżeli nie pamiętasz jak to zrobić zajrzyj do poprzedniej laborki. Poniższy schemat przedstawia początkowe połączenie.

1. Uruchom aplikację Winbox. Połącz się z mac adresem routera R1 (użytkownik admin, hasło admin). Otwórz 4 okna:
– Address list (IP / Addresses) – lista adresów IP
– Route list (IP / Routes) – tablica routingu
– DHCP Client (IP / DHCP Client) – klient DHCP
– Terminal (New Terminal)
W oknie „DHCP Client” wybierz +, wskaż interfejs ether1 i naciśnij OK.
Przetestuj dostęp do Internetu wykonując polecenie ping wp.pl

2. Jeżeli masz dostęp do Internetu zamknij okno „DHCP Client” oraz „Terminal”. Otwórz okno Bridge. Dodaj nowy bridge (przycisk +) i zatwierdź OK bez dokonywania zmian.

3. W oknie listy adresów IP (Address List) dodaj adres IP z maską sieciową 10.0.105.1/24 dla interfejsu bridge1.

4. Otwórz okno IP / DHCP Server i naciśnij przycisk DHCP Setup (to kreator umożliwiający skonfigurowanie serwera DHCP).

5. Serwer DHCP będzie przyznawał adresy IP dla interfejsu bridge1. W kreatorze wybierz (tylko interfejs bridge1 trzeba wybrać, resztę opcji to wartości domyślne):
– DHCP Server Interface: bridge1
– DHCP Address Space: 10.0.105.0/24
– Gateway for DHCP Network: 10.0.105.1
– Address to Give Out: 10.0.105.2-10.0.105.254
– DNS Servers: 82.145.72.2
– Lease Time: 00:30:00
Na koniec kreator powinien wyświetlić komunikat „Setup has completed successfully”
6. W oknie Bridge wybierz zakładkę Ports. Trzeba dodać do bridge1 porty, które będą otrzymywać automatyczną adresację IP z serwera DHCP. Dodaj (wybierając +) port do którego nie jest podłączony żaden kabel sieciowy (np. ether3, jeżeli ether1 to internet, a ether2 to połączenie do switcha).

7. Zauważ że port który wybrałeś (w oknie Bridge, w zakładce Ports) jest pokazywany pochyłą czcionką bo nie jest z niczym połączony. Połącz w szafie kablem krosowniczym port routera R1, który wybrałeś (np. port ether3) z dowolnym portem na krosownicy swojego stanowiska (dowolny port stanowiska, np. port2, bo port1 może być podłączony do switcha). Zauważ, że po podłączeniu kablem, pochyła czcionka portu (w oknie Bridge, w zakładce Ports) zmieniła się na zwykłą czcionkę. To oznacza, że do portu zostało podłączone aktywne urządzenie sieciowe.

8. W oknie „DHCP Server” przejdź do zakładki Leases. Powinieneś zobaczyć nową dzierżawę adresu IP (przypisany nowy adres IP) dla komputera fizycznego przyłączonego do wybranego portu np. ether3.

9. Chcielibyśmy podłączyć maszynę wirtualną win-01 do Serwera DHCP. W aplikacji VMware Workstation wybierz maszynę win-01, a następnie edytuj jej właściwości „Edit virtual machine settings”.

10. Zmień połączenie „Network adapter” z trybu NAT na port w krosownicy do którego podpiąłeś wcześniej komputer fizyczny (np. jeżeli podpiąłeś go w krosownicy na porcie 2 to wybierz sieć wirtualną Karta-Port2).

11. Włącz maszynę wirtualną win-01 wybierając „Power on this virtual machine”. W maszynie wirtualnej uruchom wiersz poleceń i wpisz:
– polecenie ipconfig, żeby sprawdzić czy dostałeś adres z serwera DHCP,
– polecenie ping 8.8.8.8, żeby sprawdzić czy masz dostęp do Internetu?
Powinieneś uzyskać adres IP, ale nie masz dostępu do Internetu

12. Wróć do Winboxa i sprawdź w oknie „DHCP Server”, w zakładce Leases, czy pojawiła się nowa dzierżawa adresu IP dla maszyny win-01.

13. Maszyna wirtualna uzyskała adres IP z serwera DHCP, ale nie ma wyjścia do Internetu. Aby komputer z sieci prywatnej mógł się połączyć do sieci Internet wymagany jest SrcNAT (Source Network Address Translation). SrcNAT to technika polegająca na zmianie adresu źródłowego pakietu IP na adres publiczny routera.
W aplikacji Winbox otwórz okno IP / Firewall i przejdź do zakładki NAT. Dodaj nowy NAT (wybierz +), a następnie wskaż:
– Chain: srcnat
– Out. Interface: ether1
– w zakładce Action wskaż Action: masquerade
Na końcu zatwierdź klikając OK.

14. Wróć do maszyny wirtualnej win-01 i wykonaj polecenie ping wp.pl
Maszyna wirtualna powinna mieć dostęp do Internetu.

15. Zgłoś prowadzącemu wykonanie zadania.